Join British Cycling
 

Wigmore CC

Cyclo-Cross r4

 

 
   
                 

Place

Name

Rider Number

Race Time

TT Place

Mass Start

Total Points

   

 

Under 8s

   

1st

Eddie Salter

42

01:21.4

1

1

2

   

2nd

Laim Walters

6

01:31.1

2

2

4

   

3rd

Deanna Collins

21

01:43.7

3

3

6

   

4th

Dylan Harman

27

01:53.2

4

5

9

   

5th

Joe Collins

46

02:06.7

5

4

9

   

6th

Jamie Colwell

32

02:12.1

6

7

13

   

7th

Poppy Dunton

50

02:14.5

7

6

13

   

8th

Max Kennison

3

02:56.4

8

8

16

   

 

Under 10s

   

1st

Charlie Thurbin

36

01:43.6

1

2

3

   

2nd

Alfie Wood

17

01:46.9

2

1

3

   

3rd

Simon Fraser

12

01:53.3

3

3

6

   

4th

Finn Dunton

34

02:03.0

4

4

8

   

5th

Stanley Barker

41

02:03.5

5

6

11

   

6th

Annabel Barker

10

03:30.0

7

5

12

   

7th

Matilda Kennison

16

03:18.8

6

7

13

   

 

Under 12s

   

1st

Joe Winston

47

01:45.6

1

1

2

   

2nd

Daniel Cook

15

02:01.5

2

3

5

   

3rd

Harrison Ackerman

7

02:03.1

3

2

5

   

4th

Jamie Jackson

24

02:10.9

4

4

8

   

5th

Jack Wilson

49

02:33.9

5

5

10

   

 

Under 14s

   

1st

Cameron Coxon

48

01:35.6

1

1

2

   

2nd

Luke Easdown

37

01:44.5

2

2

4

   

3rd

Ronan Cruise

33

01:55.0

3

3

6

   

4th

Katherine Verberne

39

02:15.5

4

dns

10

   

 

Under 16s

   

1st

Ben Wood

25

01:30.3

1

2

3

   

2nd

Chris Hyde

11

01:33.3

3

1

4

   

3rd

Haydon Davies

28

01:31.5

2

3

5

   

4th

Anna Saunders

44

01:51.5

5

4

9

   

 

 

Wigmore CC

Cyclo-Cross r3

 

 
     
                 

Place

Name

Rider Number

Race Time

TT Place

Mass Start

Total Points

   

 

Under 8s

   

1st

Eddie Salter

25

02:10.1

1st

1

2

   

2nd

Luke Gibson

4

02:24.3

2nd

2

4

   

3rd

Deanna Collins

36

02:34.0

3rd

3

6

   

4th

Dylan Harman

9

02:50.5

5th

4

9

   

5th

Liam Evans

11

02:54.5

6th

5

11

   

6th

Jake Ellwood

6

02:45.7

4th

9

13

   

7th

Joe Collins

0

02:56.5

7th

6

13

   

8th

Poppy Dunton

7

03:15.6

8th

8

16

   

9th

Kerys Baker

10

03:18.4

9th

7

16

   

 

Under 10s

   

1st

Simon Fraser

19

02:06.0

1st

2

3

   

2nd

Stanley Barker

24

02:11.3

2nd

4

6

   

3rd

Finn Dunton

15

02:17.7

5th

1

6

   

4th

Charlie Thurbin

17

02:11.3

2nd

5

7

   

5th

Alfie Wood

12

02:12.5

4th

3

7

   

6th

Luke Nash

27

02:30.2

7th

6

13

   

7th

Ella Baker

16

02:20.8

6th

8

14

   

8th

Annabel Barker

28

02:51.9

8th

7

15

   

9th

Hannah James

34

DNF

 

DNS

 

   

 

Under 12s

   

1st

Joe Winston

32

02:10.9

1st

1

2

   

2nd

Harrison ackerman

22

02:25.6

2nd

2

4

   

3rd

Jamie Jackson

20

02:44.7

3rd

3

6

   

4th

Daniel Cook

31

02:51.5

4th

4

8

   

5th

Daniel Marshall

23

02:53.7

5th

5

10

   

6th

Jack Wilson

47

03:08.8

6th

6

12

   

 

Under 14s

   

1st

Cameron Coxon

29

01:52.0

1st

1

2

   

2nd

George Hadley

37

01:53.1

2nd

2

4

   

3rd

Quinn Austin

21

02:14.4

3rd

3

6

   

4th

Ronan Cruise

39

02:25.8

4th

4

8

   

 

Under 16s

   

1st

Haydon Davis

45

01:46.3

1st

3

4

   

2nd

Ben Wood

42

01:49.9

2nd

2

4

   

3rd

Chris Hyde

41

01:50.5

3rd

1

4

   

4th

Anna Saunders

44

02:08.2

4th

4

8

   

SAM_1888.JPG

SAM_1891.JPGSAM_1903.JPGSAM_1904.JPG

WCC Youth TT Results

Cyclopark 09/11/13

Under 8s

1st. Eddie Salter. 06:56.8
2nd. Liam Waters. 08:00.4
3rd. Dylan Harman. 08:19.9
4th. Deanna Collins. 08:22.4. 1st Girl
5th. Jake Ellwood. 08:45.8
6th. Joe Collins. 09:00.8
7th. Liam Evans. 09:12.6
8th. Lilly Daniel. 09:32.4. 2nd girl. 
9th. James Collwell. 09:50.3
10th. Eddie Scudder. @ 2 laps. 

Under 10s

1st. Alfie Wood. 16:55.9
2nd. Finn Dunton. 17:52.1
3rd. Charlie Thurbin. 18:17.1
4th. Stanley Barker. 18:38.2
5th. Simon Fraser. 19:17.0
6th. Annabel Barker. 22:21.4. 1st girl. 

Under 12s

1st. Joe Winston. 23:41.6
2nd. George Stoner. 26:18.0
3rd. Harrison Ackerman. 26:35.0

Under 14s

1st. Luke Easdown. 30:00.0
2nd. Ronan Cruise. 30:15.6

Under 16s

1st. Hayden Davies. 31:41.9
2nd. Ben Wood. 34:46.9
3rd. Anna Saunders. 35:31.2. 1st girl. 

 Go-Ride_Racing_Sky_sml.jpg

 

 

Under 8s

             

Overall Place

number

Name

Club

TT Time

TT position

Mass Start

Points

1st

30

Deanna Collins

Wigmore CC

01:32.1

1

2

3

2nd

39

Eddie Salter

Wigmore CC

01:32.7

2

1

3

3rd

50

Luke Gibson

Club Cyclopark

01:37.6

4

3

7

4th

19

Joe Collins

Wigmore CC

01:34.6

3

6

9

5th

11

Liam Walters

none

01:41.7

6

4

10

6th

21

Jake Ellwood

Wigmore CC

01:39.9

5

9

14

7th

44

Lilly Daniel

Wigmore CC

01:43.7

7

7

14

8th

15

Poppy Dunton

Wigmore CC

01:57.1

8

10

18

9th

3

Liam Evans

Wigmore CC

02:01.1

11

8

19

10th

41

James Colwell

Wigmore CC

01:58.6

9

11

20

11th

46

Ollie Hayden

none

02:33.2

12

13

25

12th

29

Kane Watts

Wigmore CC

03:04.1

14

12

26

13th

9

Eddie Scudder

Wigmore CC

02:00.4

10

-

 

14th

36

Mia Thurbin

none

02:35.3

13

-

 

               

Under 10s

             

Overall Place

number

Name

Club

TT Time

TT position

Mass Start

Points

1st

20

Zaman Sannah

Bromley

02:02.7

3

1

4

2nd

4

Charlie Thurbin

Wigmore CC

02:01.4

2

3

5

3rd

38

Simon Fraser

Wigmore CC

01:56.5

1

5

6

4th

18

Finn Dunton

Wigmore CC

02:03.3

5

4

9

5th

45

Stanley Barker

Wigmore CC

02:33.4

9

2

11

6th

23

Annabel Barker

Wigmore CC

02:33.2

8

7

15

7th

10

Edward Longshaw

Club Cyclopark

02:38.6

10

6

16

8th

35

Alfie Wood

Wigmore CC

02:02.7

3

-

3

9th

47

Luke Nash

Wigmore CC

02:31.7

6

-

6

10th

34

Sam Watts

Wigmore CC

02:33.1

7

-

7

               

Under 12s

             

Overall Place

number

Name

Club

TT Time

TT position

Mass Start

Points

1st

48

George Stoner

Wigmore CC

01:52.0

1

1

2

2nd

22

Patrick Bosilovsky

Wigmore CC

01:59.4

2

2

4

3rd

6

Harrison Ackerman

Wigmore CC

02:11.2

3

3

6

4th

43

Daniel Barlow

Wigmore CC

02:36.0

4

4

8

               

Under 14s

             

Overall Place

number

Name

Club

TT Time

TT position

Mass Start

Points

1st

27

Cameron Coxon

4t+

01:35.3

1

2

3

2nd

37

Arfan Zaman

Bromley

01:35.8

2

1

3

3rd

42

Luke Easdown

Wigmore CC

01:54.0

3

3

6

4th

40

Katherine ?

Wigmore CC

02:02.0

4

4

8

               

Under 16s

             

Overall Place

number

Name

Club

TT Time

TT position

Mass Start

Points

1st

33

Hayden Davies

Wigmore CC

01:30.7

1

2

3

2nd

12

Ben Wood

Wigmore CC

01:34.9

2

1

3

3rd

38

Anna Saunders

Wigmore CC

01:46.7

3

3

6

Go-Ride__sky_logo.jpgSport_England_Clubmark_lockup.jpg